شناختن نفس خویش

«سنریهم آیاتنا في الآفاق وفي أنفسهم حتی یتبین لهم أنه الحق» (فصلت/۵۳)

🔹حقیقت مسلمانی این است که چهار چیز را خوب باید شناخت:

۱. حقیقت خود را بشناسد؛
۲. خدای را نیز بشناسد؛
۳. حقیقت دنیا را بشناسد؛

۴. حقیقت آخرت را بشناسد. و ارکان معاملۀ مسلمانی نیز چهار چیز است؛ دو عدد به ظاهر تعلق دارد و دو عدد به باطن تعلق دارد. آن دو که به ظاهر تعلق دارد؛ رکن اول: ادای فرمان حق که آن را «عبادات» می‌نامند و رکن دوم: ادب در حرکات و سکنات و معیشت که آن را «معاملات» می‌نامند. و آن دو رکن که به باطن تعلق دارد؛ رکن اول: پاک کردن دل است از اخلاق ناپسند مانند خشم و بخل و حسد و کبر و عجب که این اخلاق را «مهلکات» می‌گویند و «عقبات راه دین» و رکن دوم: آراستن دل است با اخلاق پسندیده چون صبر و شکر و محبت و رجاء و توکل که آن را «منجیات» گویند. پس بدان که کلید معرفت خدای عز وجل، معرفت نفس خویش است. کما قیل: «من عرف نفسه فقد عرف ربّه.» پس هیچ چیزی با انسان نزدیک‌تر از خودش نیست چون خود را نشناسی دیگری را چون شناسی؟! 🔻و کسی که خود را نشناخته باشد و دعوای شناخت چیز دیگری کند؛ همچون مفلسی باشد که خود را طعام نتوان داد دعوای آن کند که درویشان شهر همه نان وی می‌خورند و این زشت بود و هم محال؛ با این وضع که گویی من خویشتن را همی شناسم و غلط می‌کنی که چنین شناختن، کلید معرفت حق نخواهد شد؛ زیرا ستور از خویشتن همین شناسد که تو از خویشتن. سر و روی و دست و پای و گوش و پوستِ ظاهر بیش نشناسی و از باطن خود این قدر شناسی چون گرسنه شوی نان خوری و چون خشمت آید در کسی افتی و چون شهوت غلبه کند نکاح کنی و همۀ ستوران با تو در این برابرند.
[ستوران: حیوانات]

(بخش اول)
💫ان شاء الله ادامه دارد…

کانال رسمی حضرت شیخ الحدیث مولانا محمدگل حفظه الله

سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بیانیه‌ی‌‌‌ "شیخ‌الحدیث مولانا محمدگل‌‌ حفظه‌الله" مدیریت محترم حوزه علمیه مخزن العلوم شهرستان خاش نسبت به حکم ظالمانه دادگاه ویژه روحانیت در خصوص پرونده "مولانا فضل‌الرحمن کوهی حفظه‌الله"

د مهر ۱۴ , ۱۳۹۹
«سنریهم آیاتنا في الآفاق وفي أنفسهم حتی یتبین لهم أنه الحق» (فصلت/۵۳) 🔹حقیقت مسلمانی این است که چهار چیز را خوب باید شناخت: ۱. حقیقت خود را بشناسد؛ ۲. خدای را نیز بشناسد؛ ۳. حقیقت دنیا را بشناسد؛ ۴. حقیقت آخرت را بشناسد. و ارکان معاملۀ مسلمانی نیز چهار چیز […]